Odblaskowa szkoła
Wszyscy uczniowie – blisko 600 osób, uczący się w Szkole Podstawowej w Pajęcznie uczestniczyli w połowie kwietnia w prelekcji na temat bezpieczeństwa na drogach zorganizowanej przez Fundację „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”. Finałem spotkań było wręczenie każdemu dziecku kamizelek i zawieszek odblaskowych.
 

 
W dniu 15 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Pajęcznie odbyły się spotkania z uczniami szkoły mające na celu przypomnienie dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ze względu na dużą liczbę słuchaczy zorganizowano trzy grupy wiekowe, z których każda uczestniczyła w prelekcji prowadzonej przez przedstawicieli Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie oraz Fundacji „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.
- Zależy nam na zainteresowaniu dzieci tematyką ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym dlatego robiliśmy wszystko, by dopasować język i charakter przekazywanych treści do wieku naszych gościmówi Paulina Borkowska Prezeska Fundacji.
Rzeczywiście sposób przedstawienia tematu był różnorodny - inny dla starszych i młodszych dzieci. Grupa jedenasto-, dwunastolatków posiadająca kartę rowerową lub przygotowująca się do tego egzaminu więcej uwagi poświęciła znajomości znaków drogowych, zachowań w trakcie jazdy na rowerze i swojej widoczności jako rowerzysty, natomiast uczniowie z klas 0-II utrwalili wiadomości z zasad bycia bezpiecznym pieszym.
 

 
Na każdym spotkaniu dzieci wcielały się w kierowców inscenizując w miasteczku ruchu drogowego sytuacje spotykane na drogach. Dodatkowo zobaczyły m.in. faktyczny refleks odbijającej światło kamizelki odblaskowej i dowiedziały się o nowych zapisach w ustawie o ruchu drogowym.
 

 
Atmosfera spotkań była wyjątkowa ponieważ rozstrzygnięto również konkurs pt. „Jestem widoczny jestem bezpieczny”, do którego zgłosiło się 74 uczniów. Nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano stanowiąc element dekoracji wszystkich spotkań. Wśród nagrodzonych są z klas 0-III:
I miejsce – Emilia Janik
II miejsce – Weronika Kostrzewa
III miejsce – Igor Gumiński
z klas IV-VI:
I miejsce – Aleksandra Iwańska
II miejsce – Klaudia Wiśniewska
III miejsce – Małgorzata Wojtyra
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
 

 
Na zakończenie spotkań wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Cementownię Warta S.A. w Trębaczewie partnera Fundacji. – Dziękujemy Panu prezesowi Dariuszowi Gawlakowi oraz całemu Zarządowi Cementownia Warta S.A. za wsparcie naszych działań i kontynuowanie odpowiedzialnego wspierania lokalnego społeczeństwamówiła Paulina Borkowska. – Cieszymy się ze współpracy z Gminą Pajęczno, która również pomogła w zrealizowaniu spotkania w szkole podstawowej w Pajęcznie.
Po spotkaniu na korytarzach szkoły zrobiło się wesoło, kolorowo i odblaskowo. Mamy nadzieję, że przy wsparciu dorosłych wszyscy uczniowie skorzystają z otrzymanego bezpiecznego pakietu i odważnie rozświetlą ulice gminy Pajęczno zarówno odblaskami jak i swoją wiedzą.
PaB