Blaski, odblaski
Uśmiechnięte buzie, zabawa w „blaski - odblaski” i skupienie podczas rozmowy o bezpieczeństwie to obraz pierwszoklasistów biorących udział w programie fundacji „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”, który rozpoczął się w szkołach podstawowych powiatu pajęczańskiego w pierwszych dniach września 2015.
 

 
Spotkania w szkołach podstawowych w Działoszynie, Trębaczewie, Siemkowicach, Raciszynie, Kolonii Lisowice i Szczytach są kontynuacją działań podjętych przez Fundację „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”, która wspierana przez Cementownię Warta SA oraz Komendę Powiatową Policji w Pajęcznie przypomina dzieciom o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Szkoły, w których odbyły się spotkania to placówki, których wszyscy uczniowie uczestniczyli w prowadzonych od kilku lat działaniach związanych z bezpieczeństwem w ramach programu „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.
 
Wraz z początkiem roku szkolnego fundacja przypomina pierwszoklasistom zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzieci z zainteresowaniem słuchają prelekcji policjanta i przedstawicielki fundacji m.in. o chodzeniu po właściwej stronie jezdni czy zasadzie „działania” kamizelki odblaskowej przekonując się jak mocno świeci odblask. Na zakończenie każdego spotkania dzieciaki otrzymują ufundowane przez Cementownię Warta SA kamizelki i elementy odblaskowe.
 
- Na przełomie kilku lat zdołaliśmy wyposażyć w kamizelki odblaskowe wszystkich uczniów szkół podstawowych w gminie Działoszyn, Pajęcznie i Siemkowicach w powiecie pajęczańskim. Liczba dzieci, które uczestniczyły w naszym programie prowadzonym we współpracy z partnerami to ponad 2 tysiące osób. Dziś przypominamy o tym jak ważne jest bycie widocznym na drodze i że warto założyć kamizelkę odblaskową, by bezpiecznie wrócić do domu – mówi Paulina Borkowska Prezeska Fundacji „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.
 
Prelekcje w kolejnych szkołach uczestniczących w programie zaplanowano na wrzesień i październik podobnie jak spotkania z rodzicami w ramach innego projektu prowadzonego przez fundację pt. „Mądrzy rodzice”. - Na spotkaniach z rodzicami prezentujemy obowiązujące przepisy prawa o ruchu drogowym, konsekwencje ich łamania w odniesieniu do prawa oraz życia i zdrowia ofiar wypadków komunikacyjnych. Mamy nadzieję, że nasze działania otworzą oczy rodzicom przyczyniając się tym samym do zwiększenia liczby dzieci ubranych w kamizelki na ulicach naszych miejscowości – informuje Borkowska.
 
W programach fundacji uczestniczą również szkoły podstawowe i gimnazja powiatu wieluńskiego. Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie www.widoczny-bezpieczny.pl oraz facebook.com/fundacjawidocznybezpieczny.
 
PaB