Odblaskowa gmina
 
Tej wiosny wszyscy uczniowie szkół podstawowych w gminie Pątnów będą widoczni i bezpieczni na drogach.
 
   
 
Gmina Pątnów zadbała o bezpieczeństwo swoich najmłodszych 413 mieszkańców, którzy w ciągu dwóch tygodni marca 2013 roku uczestniczyli w projekcie „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” realizowanym przez Fundację „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”.
W ramach podjętych działań szkoły podstawowe w Pątnowie, Popowicach, Grębieniu, Dzietrzkowicach, Załęczu Małym i Załęczu Wielkim zorganizowały i przeprowadziły konkursy związane z bezpieczeństwem i profilaktyką uzależnień. Zwieńczeniem każdego konkursu była extra lekcja wychowania komunikacyjnego prowadzona przez asp. Waldemara Kozerę przedstawiciela uczestniczącej w projekcie Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał na własność kamizelkę odblaskową.
- Uważam, że przystąpienie do projektu to świetna inwestycja. Jestem przekonany, że nauka, którą dzieci otrzymały będzie procentować. Życzę wszystkim by codziennie robili użytek z otrzymanych kamizelek dając jednocześnie przykład innym – podsumował projekt na spotkaniu w Załęczu Małym Sekretarz Gminy Pątnów Andrzej Mazur.
Fundacja „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym , stale poszerza zasięg swego oddziaływania obejmując kolejne gminy i powiaty województwa łódzkiego. – Nasza praca to przede wszystkim edukacja, która pozytywnie wpływa na świadomość zagrożeń czyhających na najmłodszych, niechronionych użytkowników dróg. Dokładamy wszelkich starań, by informacja jaką pozyskują dzieci na spotkaniach z policją miała szansę zaistnieć w realnym świecie w postaci zakładanej na ich plecy kamizelki odblaskowej. Jestem zadowolona, że wspólnie z osobami i podmiotami społecznie odpowiedzialnymi wyposażyliśmy w kamizelki kolejnych czterysta dzieci, które poznały wagę bycia odblaskowym przed, a nie po fakcie zagrażającym ich życiu i zdrowiu. Pragniemy być obecni w życiu każdej szkoły, która wzięła i weźmie udział w naszych projektach tworząc nową MODĘ NA ODBLASKI – mówi Prezeska Fundacji Paulina Borkowska.
Wszystkie szkoły gminy Pątnów wykazały się ogromną inicjatywą w zorganizowaniu swego udziały w projekcie. – Pomysł jest wspaniały, a my identyfikujemy się z jego założeniami zgłasza, że sprawa bezpieczeństwa uczniów jest dla nas priorytetem – potwierdza przychylność projektowi „Jestem widoczny – jestem bezpieczny” Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Dzietrznikach Katarzyna Środa.
W 2012 roku według danych Komendy Głównej Policji odnotowano w województwie łódzkim 1070 wypadków z udziałem pieszych (21% wszystkich wypadków), w których zginęło 106 osób (36% wszystkich śmiertelnych ofiar). Piesi są więc bardzo liczną grupą ofiar, a w kolizji z pojazdem są narażeni na znacznie większe niebezpieczeństwo niż kierujący.
Mając świadomość tych statystyk, ich tragiczności i braku szans pieszego podczas kolizji z pojazdem, mówimy o promowaniu dobrych praktyk i nawyków zwiększających szansę pieszych na drodze. Jedną z najważniejszych zasad jest dbanie o widoczność przez posiadanie odblaskowych elementów.
Światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków dopiero 20-30 metrów przed samochodem. Jeżeli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę, w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.
Elementy odblaskowe na nieoświetlonej drodze pozwalają zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.
PaB