Odblaskowe dzieci
 
Początek roku szkolnego 2012/2013 w Szkole Podstawowej w Makowiskach to również inauguracja działania Fundacji Jestem widoczny – jestem bezpieczny.
W poniedziałek 3 września w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego Fundacja Jestem widoczny – jestem bezpieczny przekazała wszystkim 180 uczniom szkoły kamizelki odblaskowe. – Mam nadzieję, że od dzisiaj będziecie widoczni na drodze głównie dzięki tym kamizelkom. Dorośli już wiedzą, że gdy jestem widoczny na drodze to jestem bezpieczny. Dawajcie dobry przykład. – mówiła Paulina Borkowska, Prezes Fundacji.
Głównym celem Fundacji jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym poprzez podejmowanie działań prewencyjnych polegających głównie na rozdawaniu kamizelek odblaskowych wszystkim uczniom, których obejmuje obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Projekt zafunkcjonował już w gminie Wieluń, gdzie w minionym roku szkolnym rozdano 2 tysiące kamizelek, a spotkanie w Makowiskach poszerza obszar odblaskowych dzieci o mieszkańców Powiatu Pajęczańskiego.
Akceptację tematu bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego wykazują zarówno władze samorządowe jak również odpowiedzialne podmioty gospodarcze, a wśród nich Cementownia Warta, która ufundowała kamizelki w Makowiskach i od wielu lat dba o bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Powiatu Pajęczańskiego w akcji bezpieczeństwa dzieci „Świecę nie tylko przykładem. Mam odblask.”